חוות העיטם

חווה חקלאית חינוכית

חוות העיטם

חוות העיטם היא חווה חקלאית חינוכית. החווה הוקמה בעשרת ימי תשובה תשע”ט, לאחר הרצח של חברנו ארי פולד הי”ד.

הרעיון היה להקים במקום חווה חקלאית-חינוכית ברוח הפרמקלצ’ר – שיטה אורגנית אקולוגית שבה מטפחים את האדמה כדי שתניב אחר כך תוצרת פורייה, ואנו מקווים להפוך את המקום למרכז אקולוגי להתחדשות חקלאות ישראלית מסורתית ברוח המשנה. את החווה אנו מקדישים לזכרו של חברנו ארי פולד, שפעילותו למען העם משמשת לנו השראה גדולה, והיה בין הדוחפים להקמת החווה. בע”ה בחווה נגדל ירקות בחממות ועל הקרקע, וכמו כן נקים דיר כבשים.

אדמות העיטם נמצאות בצד הצפוני-מזרחי של היישוב אפרת. בעיטם ממצאים היסטוריים רבים, והחשוב שבהם הוא אמת המים מתקופת בית שני, אמה שהעבירה מים לירושלים דרך בריכות שלמה. המקום אף מוזכר בתנ”ך: “וַיֵּשֶׁב רְחַבְעָם בִּירוּשָׁלִָם וַיִּבֶן עָרִים לְמָצוֹר בִּיהוּדָה, וַיִּבֶן אֶת בֵּית לֶחֶם וְאֶת עֵיטָם וְאֶת תְּקוֹעַ” (דה”י ב יא, ה). רחבעם, בנו של שלמה המלך, ביצר את העיר עיטם, השולטת על עין עיטם, כחלק מביצור הממלכה לאחר התפצלות הממלכה לשתי הממלכות.

חוות העיטם יושבת על נקודה אסטרטגית ומחברת בין אפרת ומרכז הגוש לתקוע ומזרח גוש עציון וכן בין הרי יהודה למדבר יהודה. ארגון השמאל ‘שלום עכשיו’ מגדיר את החווה “סכנה המרכזית לתוכנית שתי המדינות” ומכנה את האזור E2, שכן הוא מקביל ברמתו האסטרטגית לאזור E1 שבין ירושלים למעלה אדומים (ראו במפה המצורפת). בשל חשיבות הקרקע רכשה אותה קק”ל בתחילת שנות ה-70, אך מאז הקרקע אינה בשימוש או בפיקוח, וערביי האזור מנסים אט-אט להשתלט עליה.

החווה על שם ארי פולד הי״ד

ארי פולד, שהבין את היופי והחשיבות שבשילוב בין חינוך צעירים לאהבת הארץ לבין שמירה על אדמות מדינת ישראל בפועל, נרתם ליוזמה והיה חלק בלתי נפרד מהחזון, מהתכנון ומגיוס החניכים. לאחר הפיגוע שבו נפל ארי הרגשנו שחייבים להניע מייד תשובה ציונית לאירוע הזה. 

התשובה הציונית הברורה לרצח של ארי, שכל כולו היה ארץ ישראל ועם ישראל, הייתה פיתוח ארץ ישראל, לכן החלטנו לדחוף עם מועצת אפרת לקבלת אישורים להקים מייד את החווה הזו לזכרו. 

בזכות מאמצי מועצת אפרת התקבל אישור העלייה לגבעת העיטם בתוך 24 שעות מהרצח. שעתיים מרגע האישור התארגן מניין של חברים, והוא עלה לקרקע בערב יום כיפור. ברוך ה’ קיבלנו תמיכה רחבה מהמועצה, מהצבא, ממשרד הביטחון, מקק”ל ומשאר הגופים להקמת החווה בעיטם

החינוך בחווה

את חוות העיטם הקימה עמותת “רוג’ום – יזמות ציונית”, הפועלת להעמקת הקשר בין עם ישראל לארץ ישראל ולחבר בין אדם לאדמה בדגש על אחריות סביבתית

חוות העיטם היא חווה חקלאית-חינוכית עם מרכז הדרכה הקולט נוער וצעירים מהארץ ומהעולם. אנו מחנכים אותם לערכי יסוד ומכשירים אותם לאתגרי החיים של ימינו. החבר’ה עובדים, לומדים ונבנים. 

המטרה היא לתת לחניכים הזדמנות לחוות חוויה ציונית משמעותית הנשענת על ערבות חברתית, ציונות ואהבת העם והארץ, ולחוש את האתגרים העומדים בפני המתיישב הישראלי.

הדרכות מתקיימות בנושאי ליקוט, חפירה ארכאולוגית באמת המים, חקלאות פרמקלצ’ר, קרב מגע, ניווטים, סיתות ובנייה מאדמה, בישולי שטח.

המדריכים בוגרי צבא ומקצועיים בתחומם, הציוד מקצועי והמעטפת הלוגיסטית מושלמת. התכנים בנויים בהתאמה לערכים המובילים, והערכים הנלמדים מלווים את מהלך כל הפעילות, כך שנוסף על החוויה הערכית שהמשתתפים מקבלים, אנחנו מקפידים שיצאו עם ידע מעניין ומקצועי שילווה וישמש אותם בהמשך חייהם.

שיטת הפרמקלצ׳ר

בחווה מגדלים צמחים על בסיס עקרונות הפרמקלצ’ר. בבסיס החקלאות האקולוגית עומדת התפיסה שיש לערוך תצפיות התבוננות בשטח למשך שנה שלמה (ארבע עונות) לפי ששותלים עץ כדי להגיע למצב של שיתוף פעולה מלא עם הכוחות הפועלים בטבע.

 במשניות כלאיים ושביעית מוזכרים המון עקרונות של הפרמקלצ’ר (שהומצא לפני כ-30 שנים באוסטרליה). אם כן, בשיטה זאת אנו חוזרים לשיטת עבודת האדמה של אבותינו.

ההתבוננות נועדה לזהות את התבניות המקומיות, והבנת התבניות אמורה להוביל לתובנה מעשית בשטח באשר לגידולים ולהתאמתם לשטח המסוים שבו אנו נמצאים. כך אנו מנצלים את המשאבים הטבעיים של הטבע (מים, שמש, מדבירים טבעיים) וחוסכים בהוצאות על תשתיות, וגם מקבלים גידולים איכותיים בזכות התאמתם לקרקע ולתנאי הסביבה. 

בדיקת התבניות תחפש את האזורים שיש בהם יותר אור, את המקומות שבהם מי הגשם מתנקזים, את החלקות שבהן האדמה עמוקה יותר, את הרוחות במרחב לאורך השנה ואת העצים והצמחים הגדלים באופן טבעי באזור. המטרה היא להתמזג עם הטבע ולא להרוס אותו.

 

תמונות מהעיטם

סיפור הקמת העיטם

צור קשר

054-4861831
אריאל שרגא- מנהלן: ariel@rjm.co.il
אלישיב קמחי – Elyashiv@rjm.co.il
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן